true
true

Dlaczego odradzam dawanie prezentów w Święta Bożego Narodzenia?

Czy pamiętacie ten okres wyczekiwania na prezenty przy stole wigilijnym? Niektórzy z nas czekali na nie o wiele wcześniej. Na przykład już od momentu napisania listu do św. Mikołaja, kiedy to wizualizowaliśmy siebie z wymarzoną rzeczą, która miała nadejść wraz z Bożym Narodzeniem. Przechodząc obok wystaw w galeriach, czy widząc w sklepach zabawki, snuliśmy plany o co poprosić świętego Mikołaja. Reklamy w telewizji kusiły, bądź sprawiały, że biegliśmy czym prędzej, by przypomnieć rodzicom o napisaniu właśnie takiego listu.

A jak to jest z nami, gdy jesteśmy nieco starsi? Myślę, że trudno o jednoznaczną odpowiedź. Każdy z nas jest różny, wychowuje w innym miejscu, zdobywa różne doświadczenia życiowe i ma inną grupę ludzi, którymi się otacza. Nabieramy innej perspektywy. Część z nas nadal może z wielką niecierpliwością oczekiwać przyjścia świąt Bożego Narodzenia, ze względu na prezenty. Inni przejdą obok prezentów obojętnie. Niektórzy będą czuć się niezręcznie. Znam ludzi, których wkurza cały ten szał przed zakupowej gorączki w święta. Wiem też, że są osoby którym trudno się temu oprzeć, tak bardzo bowiem pragną podarować komuś upominek od serca. Część z nas kupi prezent ze względu na uszanowanie tradycji, bądź by nie sprawić komuś przykrości.

Myślę, że w zależności od podejścia, to w ogólnym rozrachunku nieco daliśmy się zwariować. Faktem jest, że święta to magiczny okres, w którym nasze serca się jakoś tak łatwiej otwierają. Spotykamy się w gronie bliskiej rodziny, przyjaciół, znajomych. Zazwyczaj z dala od zgiełku codziennej pracy i zmartwień. Namawiam jednak, by nasz wzrok był bardziej skierowany na drugą osobę. By samo spotkanie było ważniejsze, a prezent był jedynie miłym dodatkiem. Zamieńmy swoje zmartwienia z tego co kupić drugiej osobie na to, w jaki sposób moglibyśmy ją bliżej poznać.

Czy wyobrażasz sobie Święta Bożego Narodzenia bez prezentów?

Myślę, że jest to bardzo trudne. Często się nad tym zastanawiam, jak to wszystko działa i jest połączone. Nawet jako jednostka, gdy wyrażam sprzeciw kupowaniu prezentów, to i tak jestem w tym sam. Otaczają mnie znajomymi i bliscy, którzy mają inne zdanie i jest to ok. Szanuję to, ale jak w tym wszystkim się nie pogubić i mieć też na uwadze swoje przekonania?

Po pierwsze, to komunikuj na tyle ile potrafisz. Jeśli możesz pozwolić sobie na otwartość i szczerość i stać Cię na odwagę, to koniecznie powiedz swoim bliskim o wątpliwościach i obawach związanych z kupowaniem tak wielu czasem prezentów. Domyślam się, że nie jest to łatwe i byłbym bardzo zaskoczony, gdyby to wystarczyło. Dlatego namawiam do szukania kompromisów. Zastanów się czy może udałoby się zamiast kupowania prezentów namówić bliskich i rodzinę na ich samodzielne zrobienie? Może udałoby się przemycić ideę prezentów Zero Waste: zamiast kupować, można przynieść coś, co mamy w domu, a czego już nie potrzebujemy. Można także posłużyć się ideą mikołajek klasowych, gdy każdy z nas losował drugą osobę i tylko jej kupował czy robił upominek.

My tak robimy od kilku lat i to fajnie się sprawdza. Mamy dużo zabawy przy losowaniu, zastanawianiu się nad zakupem tego jednego prezentu, a samo rozpakowywanie i dowiadywanie się kto kogo miał przynosi większą radość niż sam prezent. Z tego powodu, że trudno było czasem zebrać się nam wszystkim, by dokonać losowania metodą tradycyjną przy pomocy karteczek, powstała aplikacja Luck, która zniwelowała ten problem. Gdybyś był ciekaw, jak zorganizować takie losowanie, to zapraszam Cię do tego artykułu: Jak zorganizować mikołajki klasowe za pomocą aplikacji Luck

Trudno sobie wyobrazić Świąta Bożego Narodzenia bez prezentów, ale jestem przekonany, że można zmniejszyć w sobie stres związany z ich szukaniem i kupowaniem wprowadzając, którąś z powyższych idei. Życzymy Wam jako zespół przecudownych świąt, w atmosferze wzajemnej miłości i zainteresowania sobą. Niech prezenty będą tylko małym dodatkiem.

#aplikacja#święta bożonarodzeniowe